MARTIN HELME

NR 145
Kandidaadi MARTIN HELME pilt
Martin Helme on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo osakonna lähiajaloo eriala. 1995–2000 töötas ta välisministeeriumi konsulaarosakonnas ja poliitika planeerimise osakonnas. Hiljem on olnud ametis Virumaa Muuseumides Rakvere näitustemaja juhina, Teatri- ja Muusikamuuseumis kogude osakonna juhina, ajakirjanikuna Delfis ja Kuku raadios ning Kirjastuse Kunst juhatajana.

2003. aastal asutas Helme töö kõrvalt Uurimiskeskuse Vaba Euroopa, et analüüsida kriitiliselt Eesti perspektiivi ühinemisel Euroopa Liiduga. 2003. aastal osales ta aktiivselt EL-i liitumisreferendumil liitumisvastaste poolel. 2006. aastatel lõi koos aatekaaslastega Eesti Rahvusliku Liikumise (ERL). 2012. aastal oli ta ERL-i ja Rahvaliidu ühinemise üks eestvedajaid ning on sellest ajast peale olnud ka erakonna juhatuse liige. 2015–2019 oli ta Riigikogus EKRE fraktsiooni esimees ja parlamendi rahanduskomisjoni liige. Alates 2019. aasta aprillist on Helme rahandusminister.

Helme sõnul on Euroopa Liit impeeriumi-ihalejate eestvedamisel muutunud monstrumiks, mille elushoidmiseks on hakatud aina rohkem ja jõhkramalt kasutama jõuvõtteid, likvideerima sõna- ja arvamusvabadust, demokraatiat ning poliitilisi vabadusi. „Eesti rahvas pole selliseks arenguks mandaati andnud. Eesti inimesed pole kunagi nõustunud Brüsseli poolt saadetud migrantide, homoabielude ja ühtse maksupoliitikaga. EKRE eesmärk europarlamendis on kaitsta koostöös teiste maade rahvuslastega liikmesriikide iseotsustusõigust,“ ütleb Helme.