URMAS REITELMANN

NR 151
Kandidaadi URMAS REITELMANN pilt
Urmas Reitelmann alustas oma tööalast tegevust Eesti Televisiooni uudistetoimetusest, hiljem tegutses ta nii raadios kui ka telekanalites uudistetoimetaja ja saatejuhina ning mitmete telesarjade ja -saadete produtsendina. Iseseisvuse taastanud Eestis töötas ta välisministeeriumis nõuniku-pressiesindajana Lennart Meri, Jaan Manitski ja Trivimi Velliste alluvuses. Viimased kuus aastat teenis Kaitseliidu peastaabis. Alates 2019. aasta märtsist on ta Riigikogu liige.

Reitelmann meenutab, kuidas paari aasta eest juhtus Taanis järgmine lugu. Noormees ja neiu võtsid pargis einet. Neile lähenesid kolm sissetungija väljanägemisega noorukit, kes küsisid pitsa täidise kohta. Kuulnud, et tegu on singitäidisega, peksti mõlemad noored rängalt läbi, mille tagajärjel kaotas tütarlaps nägemise.

„Võib ju väita, et Taani on kaugel ning see kõik ei puutu meisse. Aga puutub vägagi ja Taani ei ole kaugel,“ ütleb Reitelmann. „Kes oleks 15 aasta eest uskunud, et omavihast sõge propagandist peab islamiterroristi suuremaks eurooplaseks kui „poolkristlikku“ eestlast. Kõik, Euroopas toimuv puutub meisse vahetult ja järjest valulisemalt, moonutades Euroopat ja meie elulaadi.“

Reitelmann ütleb, et tema Euroopat ei rikasta mitte islam, vaid katalaanid, baierlased, bretoonid ja muhulased ning nende kristlusele rajatud elulaad ja kultuuriline mitmekesisus. „Euroopa seisab teelahkmel, eestlased koos teistega. Valikuid on kaks: allakäik ja mandumine või rahvuslik taassünd ja koondumine Viktor Orbani, Alice Weideli, Matteo Salvini ja Nigel Farage’i eeskujul. Valikud on eksistentsiaalsed. Minu Euroopa on rekonkista ja Karl Martelli Euroopa,“ ütleb Reitelmann.